Délka prohlídky: 30 minut
Poznámka:
Výstup po schodech na terasu ve 12. patře budovy, kde se Vám naskytne nádherný výhled nejen na areál Výstaviště.
Pokud půjdete po té na další lokace na BVV je nutné jít služebním vchodem u hlavního vstupu a říct, že jdete na OPENHOUSE.
Výstaviště 1, Brno - Pisárky
Místo setkání: vstup z ulice Křížkovského
Otevírací doba:17.05.2025 - 10:00 - 17:00
18.05.2025 - 10:00 - 17:00
Vyhlídka
Možno fotografovat
Jedinečný architektonický areál s historií sahající do roku 1928. Místo spojené s mnoha významnými osobnostmi a událostmi. Administrativní budova od Miroslava Spurného a Antonína Ševčíka vznikla na místě garáží jako pokračování Králíkova obloukového vstupního objektu v poválečné vlně výstavby BVV.
Od roku 1956 probíhala výstavba města Brna podle směrného územního plánu, jež byl aktualizován v roce 1965. V obou plánech měl významné místo areál výstaviště – plány předjímaly významné změny jak uvnitř výstaviště, tak v jeho okolí. Nové pavilony spolu s novou administrativní budovou navázaly na původní stavby z roku 1928. Urbanisticky dotvářely areál, kterému velkorysostí svých objemů určily nové měřítko. Součástí byla i nová administrativní a správní budova v bruselském stylu (1959-1961) dotvářející vstupní partii výstaviště. Z dnes už nahrazených funkcí lze jmenovat cizinecké středisko s pobočkami Aerolinií a Čedoku, bankou, směnárnou a dalšími službami v obloukovém křídle. Využití výškové budovy k reprezentačním a administrativním účelům zůstalo dodnes zachováno. Výšková budova se spolu s pavilonem Z staly novými dominantami území. A to i přesto, že nebyl realizován původní záměr projektanta na budovu o patnácti podlažích.
Jedná se o desetipatrovou výškovou budovu s krytou střešní terasou. V přízemí hala s ochozem a visutým schodištěm, v prvním až třetím patře sály, ve čtvrtém až desátém patře kancelářský trojtrakt. Nízké křídlo se napojuje na původní vstupní budovu výstaviště a tvoří s ní ucelený obloukový závěr nástupního prostoru, jemuž dominuje výšková budova. Konstrukci tvoří železobetonový skelet. Jednopodlažní budova je založena na pasech, rozpony rámů jsou 6 x 6 m. Výšková budova je založena na železobetonové desce, rozpony rámů jsou 7,5 x 6 m do 2 N.P. a 7,5 x 3 m od 3 N.P. výše. Od druhého podlaží výše jsou na kratších stranách budovy použity krakorce o délce 2,5 m. Fasáda byla původně provedena jako zavěšená konstrukce s ocelovými zdvojenými okny, parapety zaskleny valchovým sklem a tepelnou izolaci tvořily desky z pěnového skla. Příčky v kancelářských patrech jsou montované a přestavitelné. Topení bylo v celé budově řešeno jako stropní zářivé typu Crittal. Podlahy jsou různé podle využití jednotlivých prostor. Ve vstupní hale je dlažba ze tří druhů kamene. V přízemní obloukové části je použito čtyřbarevné teraco. Schodiště je obloženo mramorovými deskami a v prostoru bývalého kinosálu a konferenční místnosti jsou vlýsky.
V letech 1993-94 proběhla rekonstrukce budovy podle projektu M. Spurného z roku 1992. Nově bylo u jižního průčelí přistavěno požární schodiště a původní ocelová konstrukce prosklené fasády byla zaměněna za hliníkovou, čímž došlo ke změně celkového vzhledu – zmizela původní horizontalita. Proběhla výměna vstupních dveří a výtahů, byl změněn způsob vytápění a řada změn proběhla i v interiéru budovy. Administrativní budova č. p. 405 s pozemkem parcele č. 54 je předmětem památkové ochrany.
Pro načtení interaktivní mapy klikněte na mapu.